آخرین تصمیمات تعیین پرتفوی سهام عدالت جاماندگان

 

 

رئیس سازمان خصوصی‌سازی توضیحاتی درباره ارزش سهام عدالت جاماندگان داد.

حسین قربانزاده درباره آخرین تصمیمات تعیین پرتفوی سهام عدالت جاماندگان اظهار کرد: هیأت تطبیق مجلس از پرتفوی سهام عدالت جاماندگان ایراد گرفته‌است و عملاً تا زمان رفع ایراد هیأت تطبیق مجلس یعنی تشکیل شورای عالی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و تصویب آیین‌نامه انتهای بند الف تبصره ۲ قانون بودجه ۱۴۰۲ فعلاً کاری نمی‌توان انجام داد.

وی ادامه داد: نخست باید شورای عالی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ تشکیل شود و شیوه اجرایی را مصوب کند تا بتوان پرتفوی سهام‌ عدالت را نهایی کرد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: در حال حاضر پرتفوی سهام عدالت جاماندگان مشخص است، احکام و ضوابط آن هم به تصویب هیأت وزیران رسیده بود اما هیأت تطبیق به آن ایراد گرفت و اعلام کرد که مطابق قانون اجرایی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ باید این شورا درباره آن تصمیم بگیرد و نه هیأت وزیران. بنابراین در حال حاضر جز اینکه شورای عالی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ این موضوع را تصویب کند، راه دیگری وجود ندارد.

قربانزاده درباره تفاوت پرتفوی دارندگان سهام عدالت افزود: 3 و نیم میلیون افراد جدید دارای سهام عدالت خواهند شد که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و حتماً پرتفوی این افراد با دارندگان فعلی سهام‌ عدالت متفاوت خواهد بود و اساساً امکان یکسان بودن پرتفوی سهام عدالت بین افراد وجود ندارد.

وی ادامه داد: در یک مقطعی بیش از ۴۰ شرکت‌ سهمی به عنوان سهام عدالت به افراد واجد شرایط داده شده که امروزه دولت دیگر در تعدادی از این شرکت‌ها سهمی ندارد و برخی از این شرکت‌ها اگر دولت سهمی دارد، واگذاری آنها و انتقال سهام آنها به سهام عدالت امکانپذیر نیست.

معاون وزیر اقتصاد گفت: اساساً دولت دیگر نمی‌توانست مانند سال ۸۵ سهام تخصیص دهد و باید در عین حال که ارزنده بودن این سهام را مد نظر قرار بگیریم، امکان تطبیق آن با سهام عدالت سال ۸۵ وجود ندارد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره ارزش سهام عدالت جاماندگان اظهار کرد: درباره ارزش ۱۰ میلیون تومانی این سهام به ازای هر فرد تصویب شده‌ و این ۱۰ میلیون تومان از پرتفوی سهام‌های مختلف است.

قربانزاده در پاسخ به این پرسش که آیا واگذاری این سهام به جاماندگان به امسال می‌رسد، گفت: معلوم نیست، شاید به پایان امسال برسد.

مقالات مرتبط: